A test mozgatórendszerét az izmok alkotják. Súlyuk elérheti a teljes testtömeg akár 50 %-át is. A mozgás idegi impulzusok hatására jön létre. Az izmok összehúzódnak, megfeszülnek, így mozdulnak el a csontok és hozzák létre a mozdulatot. Az izom egy érdekes tulajdonsága, hogy önerőből nem képes megnyúlni, kizárólag az ellentétes izompár összehúzódásával tud.
Az izmok funkciói alapján megkülönböztetünk tónusos, fázisos és kevert izmokat. Fontos megjegyezni, hogy tisztán tónusos, vagy fázisos izmokat nem találunk a testben. Szerkezetük, reakcióik alapján soroljuk be őket egyes csoportokba.
Ebben a bejegyzésben a tónusos izmokkal fogunk bővebben foglalkozni. Ezeknek az izmoknak a fő funkciójuk a stabilizálás és a tartás. Lassan aktiválódnak, de lassan is fáradnak el, nagy a munkabírásuk. Regenerációjuk gyors. Ezek az izmok keményedésre, rövidülésre hajlamosak, így nyújtásuk elengedhetetlen. Mely izmok tartoznak ide? A fejbiccentő izom, kis- és nagy mellizom, csuklyás izom, bicepsz, horpasz izom, combközelítők, combhajlítók, a gerincfeszítők nyaki és ágyéki szakasza, lábszár hajlítók
Mitől rövidülnek le?
A mozgás hiánya mellett okozhatja a stressz is. Például a csuklyás izomnál, melynek egy evolúciós hozadéka a rövidülés. Stresszhelyzetben ugyanis elménk automatikusan a fej, illetve nyak (nyaki ütőér) védelmét adja parancsba, így a váll megemelkedik, az izom bekeményedik, nem jut át rajta megfelelő mennyiségű és minőségű vér. Szédülés, fáradtság érzet jelentkezhet.
Mi a teendő?
Természetesen nyújtani kell őket! A nyújtás során ügyeljünk arra, hogy az izmot egyenesen nyújtsunk, kerüljük a csavarást. Például a négyfejű combizom állásban történő nyújtásakor (a boka közeledik a farizomhoz) a térdek folyamatosan közelítsenek egymáshoz. Fontos továbbá, hogy stabil testhelyzetben történjen a nyújtás, így az egyensúlyvesztés miatti rándulások megelőzhetők. Természetesen a nyújtásnál több szempontot is figyelembe kell venni, mellyel egy következő bejegyzés foglalkozik majd.