Tartáshibának azt a jelenséget nevezzük, mikor a gerincoszlop állapota eltér a neutrálistól. Ebben az esetben még nem alakulnak ki olyan mértékű elváltozások, melyek kizárólag orvosi beavatkozással enyhíthetők. A tartáshibát célzott tornagyakorlatokkal javíthatjuk, vagy mérsékelhetjük. A gerincoszlop életünk során több funkciót is ellát: izmok tapadásának és eredésének helye, illetve a fej- és mellkas mozgatásáért is felelős, valamint védi a gerincvelőt. Kiemelten fontos szervről van tehát szó, mely akár hanyagtartásból adódóan is sérülhet.
Hanyagtartás alatt a gerinc görbületeinek megnagyobbodását/ellaposodását értjük a semlegestől. Ennek lehetnek akár lelki okai is. Például ha a gyermek magasabb az osztálytársainál és ezt szégyenli, összegörnyedve próbál beolvadni társai közé. Azonban más esetben is deformálódhat, például a test különböző részeinek eltérő megterhelése miatt. Legfőképp viszont a mozgásszegény életmód járul hozzá a tartáshibák kialakulásához. Egyes izmok túlzott terhelésnek vannak kitéve, másokat pedig nem használunk kellőképp.
Figyelmet kell fordítanunk azonban gerincünk egészségére akkor is, ha rendszeresen sportolunk. Több sportágra jellemző az egyoldali megterhelés, vagy akár a mélyizmok nyújtásának hiánya. A versenyszerűen űzött labdarúgás például hozzájárul az O-láb kialakulásához (lsd.: Deutschen Ärzteblatt), vagy megemlíthető a röplabda, ahol a megfelelő korrigáló gyakorlatok hiányában ún. scoliosis alakulhat ki. Ez az elváltozás a gerinc oldalirányú görbületének kialakulását idézheti elő (pl. az egyik lapockához közeledve, a másiktól távolodva). Természetesen a megfelelő nyújtó-, mobilizáló-, erősítő gyakorlatokkal a sportágakra jellemző megterhelések kiegyensúlyozhatók.
Tartáshibát tehát több élethelyzet is létre hozhat. A legfontosabb talán annak tudatosítása, hogy gerincünk mozgásra termett és fájdalommal üzen, ha nem kapja meg azt a minőségi aktivitást, melyre szüksége van. A fájdalmat pedig az első pillanattól fogva, mikor egy 8 órás számítógép mellett töltött munkanap után, vagy egy végigvezetett út során jelentkezik, komolyan kell venni.