Sokak számára még mindig egy elhanyagolható szokásnak tűnik a nyújtás. Ha csinálják is, inkább csak edzőjük kérésére (bár találkozni olyan edzővel is, aki szintén opcionális lehetőségként tekint rá), azonban talán nincsenek is tisztában azzal, milyen fontos egészségmegőrző hatása van. De akkor konkretizáljuk:
✅ A rövidült izom gyenge A rövidült izom gyengesége biomechanikai szempontból az izom hossz-feszülés kapcsolatával magyarázható. Az izomerő attól függ, hogy az izomrostok belsejében található aktin- és miozinfilamentumok milyen mértékben tudnak egymásba kapcsolódni és hatékonyan erőt kifejteni.
✅Megőrzi az izmok rugalmasságát – A rugalmas izmok kevésbé hajlamosak a sérülésre és a görcsökre.
✅ Javítja a testtartást – Kiegyensúlyozza a test egyoldalú terheléseit, például az ülőmunka vagy a sport során kialakuló izomfeszültségeket.
✅ Segíti a regenerációt – Edzés után csökkenti az izommerevséget és az izomláz mértékét.
✅ Enyhíti a hátfájást – A rendszeres nyújtás segít a gerinc melletti izmok ellazításában, ezáltal csökkentheti a fájdalmat.
✅ Fokozza a mozgékonyságot – Idővel növeli az ízületek mozgásterjedelmét, ami könnyedebb, szabadabb mozgást eredményez.
Milyen gyakran kellene nyújtani?
A legjobb eredmény érdekében naponta pár perc is sokat segíthet. Ha sportolsz, akkor bemelegítés előtt dinamikus nyújtásra, edzés után pedig statikus nyújtásra van szükség.
🔹 Ülőmunkát végzel – A folyamatos ülés megrövidíti az izmokat, ami hát- és derékfájdalomhoz vezethet.
🔹 Rendszeresen sportolsz – A nyújtás hiánya izomegyensúly-zavarokat és mozgásbeszűkülést okozhat.
🔹 Már fáj a hátad vagy a derekad – A megfelelően végzett nyújtás segíthet enyhíteni a kellemetlen tüneteket.